W środku ferii zimowych w bardzo mroźną sobotę 23 I 2010 r. odbyła się wycieczka dla 47 uczniów Gimnazjum W hołdzie Słowackiemu - w dwusetną rocznicę urodzin poety i w stulecie nadania imienia Teatrowi. Przewodnik Bartłomiej Oskarbski przedstawił wspaniałą historię Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz galerię osób z nim związanych. Otoczony legendą Teatr już na przełomie XIX i XX w. pełnił funkcję sceny narodowej. Był miejscem narodzin współczesnej polskiej reżyserii, scenografii, inscenizacji i aktorstwa. Kierowali tym niezwykłym Teatrem wybitni dyrektorzy – m.in. Pawlikowski, Solski, Osterwa, Frycz. Na tej scenie gościnnie lub stale występowali najznakomitsi polscy aktorzy: Modrzejewska, Wysocka, Solska, Siemaszkowa, Jaroszewska, Solski, Osterwa, Jaracz, Junosza-Stępowski, Łomnicki, Holoubek. Tutaj w XIX i XX wieku kształtowała się współczesna dramaturgia, nowoczesna inscenizacja, scenografia oraz aktorstwo. Teatr im. Juliusza Słowackiego niezmiennie zajmuje wyjątkowe miejsce w kulturze Krakowa.
W Teatrze działa też słynny Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej (dostępny na żywo przez Internet w każdą niedzielę o godz. 12.00)
Ozdobne platformy w westybulu, wspaniałe foyer, przepiękny żyrandol oraz słynna kurtyna namalowana przez Henryka Siemiradzkiego to niewątpliwe atrakcje czekające na widza podczas zwiedzania.
Doskonała komedia Moliera - Chory z urojenia wyśmiewa głupotę, zacofanie, obłudę i podłość, daje zawsze świetny, kipiący żartem argument na rzecz postępu. Reżyser Pampiglione podaje treść w atmosferze głębokiego rozbawienia, w feerii Molierowskiego humoru, poprzez śmiech pełen mądrej refleksji, która pozostała z widzami nawet po wygaszeniu świateł teatralnej rampy. W roli tytułowej wystąpił jeden z najpopularniejszych aktorów - Andrzej Grabowski.