Nadchodzi najpiękniejsza pora roku — wiosna, a wraz z nią czas ptasich zalotów. Już teraz możemy usłyszeć ptasie trele, za którymi tęskniliśmy przez całą zimę. W związku z tym, 6 marca Szkolne Koło Ornitologiczne w Klęczanach zorganizowało krótką prelekcję o potrzebach naszych skrzydlatych przyjaciół.
Delegacja z naszej szkoły, pod opieką pani Małgorzaty Augustyn i pana Marcina Juszczęcia, miała okazję obejrzeć prezentację przedstawiającą ptaki i ich zwyczaje lęgowe. Wszystko miało służyć naświetleniu problemu, jakim jest brak miejsc na ptasie gniazda, a brak dogodnych warunków do rozmnażania i wysiadywania jaj powoduje, że ptaków mamy coraz mniej. Koledzy i koleżanki z Klęczan instruowali nas, w jaki sposób można temu zapobiec. Pokazywano m.in. jak należy wykonać budkę lęgową dla poszczególnych gatunków ptaków, a potem o nią dbać.
Należy tutaj pogratulować naszej koleżance Dominice Skowronek, która mile zaskoczyła wszystkich w „ptasim konkursie”. Prawidłowo nazwała prawie wszystkie gatunki ptaków, których trele puszczano z płyty CD, zanim ktokolwiek inny zdążył podnieść rękę!
Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na te pożyteczne i zachwycające stworzenia. Bierzemy od nich bardzo dużo, w zamian nic nie dajemy. Spróbujmy to zmienić, a być może na naszym podwórzu przybędzie śpiewających lokatorów.

Angelika Rąpała