5 czerwca 2009 roku w naszej szkole, podobnie jak w innych biorących udział w Ogólnopolskiej Kampanii Szkoła bez przemocy odbył się Dzień Szkoły bez Przemocy. To organizowane po raz drugi ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy chcą szkoły wolnej od przemocy - szkoły przyjaznej i bezpiecznej.
Przez cały rok szkolny staraliśmy się jak najpełniej wypełniać zasady Kodeksu Szkoły Bez Przemocy, aby pokazać innym, że nie zgadzamy się z przejawami agresji i przemocy w naszej szkole i w naszej okolicy.

Jednym z zadań programu Otwórz oczy… na rok 2008/2009 było stworzenie przez uczniów naszej szkoły tomiku wierszy o przeciwdziałaniu agresji i przemocy. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do tego zadania, dzięki czemu powstało wiele wspaniałych dzieł zebranych w tomik Agresji i przemocy mówimy NIE!!! Właśnie tego dnia przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali tylko niewielką próbkę swojej twórczości.
Po wystąpieniu naszych „szkolnych poetów” zaprezentowały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach. Opowiedziały pokrótce o swojej działalności, a potem zaprezentowały odrobinę twórczości artystycznej.
Uczniowie dużo czasu spędzają przed komputerem. Można go wykorzystać pożytecznie. Gimnazjaliści przygotowywali prezentacje multimedialne w Power Poincie na temat książek, publikacji, które nauczyły ich konkretnego, pozytywnego zachowania. Treści, które okazały się interesujące, rozwijające ich zainteresowania.
Spośród wielu prac wybrane zostały trzy, które zostały przedstawione wszystkim zgromadzonym.
Jako pierwsi zaprezentowali się ucznioiwe klasy IIIb – Tomasz Szpyrka i Szymon Jamro.  Po nich swoją prezentacje przedstawiły Angelika Rąpała i Faustyna Laskoś – uczennice klasy IIIa. Na koniec zaprezentowali się Jakub Gustek i Daniel Kurzawa – uczniowie klasy III a.
Kolejnym punktem programu były występy taneczne uczniów naszej szkoły, którzy swój wolny czas przeznaczają na rozwijanie talentów. Uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez panią Monikę Skowronek w Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórzanach. Zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.
Ostatnim punktem programu Dnia Szkoły bez Przemocy były: Konkurs o tytuł Mistrza Dobrych Manier oraz
Konkursy sportowe. Przedstawiciele poszczególnych klas brali udział w II etapie konkursu ze znajomości zasad dobrego wychowanie i w konkurencjach sportowych. Pozostali Uczniowie mocny dopingowali swoich kolegów. Już dzisiaj możemy powiedzieć, że kolejny