festiwal zawodow

Dnia 21 marca 2019 r. uczniowie klasy III gimnazjum, biorący udział w projekcie Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II, uczestniczyli w Festiwalu Zawodów. Organizatorami przedsięwzięcia był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego.

W Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym EXPO w Krakowie dla uczniów przygotowano ofertę edukacyjną na dziewięciu niezależnych ekspozycjach w następujących grupach: administracyjno - usługowej, budowlanej, elektryczno - elektronicznej, mechanicznej, górniczo - hutniczej, medyczno - społecznej, rolniczo – leśnej z ochroną środowiska, gastronomiczno- turystycznej, służb ,,mundurowych" oraz zagranicznych partnerów m. in. z Węgier, Francji, Niemiec, Słowacji i Ukrainy. W poszczególnych salach seminaryjnych wystawcy na żywo zaprezentowali  specyfikę pracy w wybranych branżach, zawodach. Szeroki wachlarz ofert edukacyjno - zawodowych  stanowił dla uczestników cenne źródło wiedzy na temat dostępnych na rynku pracy i edukacji ścieżek,  skłonił do przeanalizowania i określenia osobistych predyspozycji zawodowych. Gimnazjaliści mogli też skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych spoza szkoły oraz skonfrontować wiedzę o danym zawodzie z jego praktycznym wymiarem. Uczniowie zainteresowani rankingiem szkół ponadgimnazjalnych mieli możliwość przyjrzenia się wskaźnikowi zdawalności matur, egzaminów zawodowych, sprawdzenia, na jakim poziomie uplasowała się wybrana szkoła.

W zgłębianiu tajników wiedzy o świecie zawodów towarzyszyły młodzieży panie: Joanna Nosal i Małgorzata Stępień.

Joanna Nosal