wizyta zawodoznawcza

Dnia 6 marca 2019 r. uczniowie klasy III gimnazjum udali się na wizytę zawodoznawczą do Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, które jest publicznym zespołem placówek umożliwiającym uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej oraz umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Młodzież powitał mgr Adam Tarsa. Dyrektor  CKPiU przedstawił cele działalności placówki oraz ofertę kształcenia. Pod opieką nauczycieli, instruktorów kształcenia praktycznego uczniowie odkrywali tajniki pracy w wybranych branżach m.in. mechanicznej, elektrycznej, samochodowej, fryzjerskiej. Odwiedzając poszczególne pracownie, poznawali  warsztat i  narzędzia pracy.  Podczas rozmowy z nauczycielami zdobyli informacje na temat możliwości  kształcenia w wybranych zawodach, organizacji praktycznej nauki zawodu w szkołach branżowych, technikach, szkołach policealnych, z którymi współpracuje placówka -  ZST w Gorlicach, ZS nr 1 w Gorlicach, ZSZ w Bieczu, ZSZ w Bobowej.

Spotkanie z wykwalifikowaną kadrą oraz możliwość znalezienia się w pracowniach wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt techno- dydaktyczny przyczyniły się do podniesienia świadomości na temat pracy w poszczególnych profesjach, pozwoliły obiektywnie spojrzeć na specyfikę danego zawodu. Wizyta zawodoznawcza stała się  też dla uczniów impulsem do dogłębnej analizy własnych predyspozycji, mocnych i słabych stron, zainteresowań oraz uzdolnień. Po wytrwałych i ekscytujących poszukiwaniach własnych dróg zawodowych pozostaje tylko życzyć im trafnych wyborów.

Joanna Nosal