w świecie zawodów

W ramach działalności Szkolnego Punktu Informacji i Kariery uczniowie zgłębiali tajniki pracy w wybranych służbach mundurowych, których głównym celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i ochrony.

17 grudnia 2018 r. na zajęcia warsztatowe w naszej szkole zaprosiliśmy przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzanach. Spotkanie to pozwoliło młodzieży odkryć specyfikę pracy strażaka. Ciekawa prelekcja połączona z prezentacją multimedialną okazała się skarbnicą wiedzy na temat zadań, zakresu obowiązków strażaka, dostarczyła informacji na temat wymagań oraz ścieżki kariery zawodowej.

Z kolei w dniu 18 lutego 2019 r. gimnazjaliści odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Gorlicach. Uczniowie mogli przekonać się, jak wygląda praca funkcjonariusza policji, obejrzeć bazę lokalową i wyposażenie, przyjrzeć się pracy w poszczególnych pionach. Podczas prelekcji aspirant Mariusz Karp zwrócił uwagę na zadania i obowiązki policjanta, kryteria ubiegania się o przyjęcie do służby w Policji m. in. niekaralność, sprawność fizyczną, ogólną wiedzę. Przedstawił procedury rekrutacyjne. Wskazał na cechy osobowości niezbędne do pracy w zawodzie.

Po atrakcyjnych zajęciach można tylko mieć nadzieję, że w grupie naszej młodzieży znajdą się ochotnicy, którzy zarażeni pasją niesienia pomocy i zapewniania bezpieczeństwa innym ludziom zapragną wybrać ciekawy, a zarazem wymagający odpowiedzialności zawód policjanta lub strażaka.

Joanna Nosal