doradztwo zawodowe

,,Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu

Konfucjusz

Od dnia 4 maja 2017 r. w naszej szkole działa Szkolny Punkt Informacji i Kariery zapewniający wsparcie uczniom i ich rodzicom w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego uczniów. W roku szkolnym 2017/2018 działaniami w ramach projektu  objętych zostało 26 uczniów z klasy II i III gimnazjum. W czasie zajęć warsztatowych uczniowie zdobyli wiedzę o sobie, świecie zawodów, odkryli kompetencje cenione na rynku pracy, poznali zawody deficytowe i nadwyżkowe, środowisko pracy i wymagania w poszczególnych zawodach. Za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych zbadali swoje zainteresowania, uzdolnienia, mocne i słabe strony, określili hierarchię wartości, typy osobowości zawodowych. Uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników PUP  w Krakowie. Atrakcyjną formą pogłębiania wiedzy o zawodach były zajęcia w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach, pracowniach  ZST im. W. Pola w Gorlicach. Gimnazjaliści chętnie korzystają z konsultacji oraz zajęć indywidualnych z doradztwa edukacyjno-zawodowego w ramach przygotowania IPD. Podejmowane do tej pory działania z pewnością ułatwią im podjęcie decyzji, dotyczącej wyboru dalszej drogi kształcenia, zawodu oraz przyczynią się do ich osobistego sukcesu.

Joanna Nosal