wycieczka kraków

Dnia 16 października 2018 r. 47 uczniów z klas IV-VI wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Krakowa i Bochni. Celem wycieczki było zapoznanie z dziedzictwem kulturowym Małopolski, poznanie miejsc i wydarzeń oraz postaci związanych z jubileuszem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Joanna Nosal, Anna Chochołek, Krystyna Holik, Janina Fugiel.

Na edukacyjny spacer po zabytkowym królewskim mieście zabrał nas przewodnik pan Mateusz Jamro. Pierwsze patriotyczne spotkanie z Niepodległą rozpoczęliśmy od mocnego akcentu na Krakowskich Błoniach  przy Oleandrach. Już 3 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski powołał do istnienia Pierwszą Kompanię Kadrową, formację, która trzy dni później, rozpoczęła historyczny marsz ku wolności. Utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich. Na szlaku niepodległości zatrzymaliśmy się przed Muzeum Narodowym. Tam poznaliśmy sytuację polityczną i gospodarczą odradzającej się w 1918 roku Polski. Znając już niełatwe położenie naszego kraju w pierwszych latach wolności, zatrzymaliśmy się przy ul. Piłsudskiego. Tu nasz przewodnik przedstawił nam ciekawą historię życia Naczelnika Państwa. Słuchając opowieści, wielu z nas zastanawiało się, jak wiele człowiek może dokonać, wierząc w słuszność swoich poglądów, kierując się fundamentalnymi wartościami takimi jak: wolność, honor, niezależność. Nikt z nas nie potrafi jednoznacznie ocenić Marszałka, który dla potomnych jest mężem stanu, podejmującym bardzo ważne, a nie raz kontrowersyjne decyzje polityczne.

Korzystając  z słonecznej pogody, spacerując po ulicach królewskiego miasta, mieliśmy możliwość zetknięcia się z pięknymi miejscami bogatymi w historię. Bo, któż z nas nie przechadzał się królewskimi komnatami na Wawelu, kto nie widział Kościoła Mariackiego z malowniczo ukwieconym Rynkiem, nie spacerował Placem Matejki, nie przystanął przy Pomniku Grunwaldzkim i Grobie Nieznanego Żołnierza. Za każdym razem jest to niezwykłe spotkanie, bo odkrywamy coś nowego, poznajemy koleją ciekawą opowieść. Tym razem poznaliśmy Kraków w okresie dwudziestolecia międzywojennego, scenę polityczną i główne ugrupowania tego okresu, wybitnych polityków i mężów stanu, ludzi kultury i sztuki. W skrócie poznaliśmy wydarzenia które uformowały II i III Rzeczpospolitą. W starej stolicy Polski czekały również na nas doznania artystyczne podczas zwiedzania wystawy fotografii „100 lat Niepodległości”. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie podziemnego miasta, zabytkowej kopalni soli w Bochni z 1248 roku. Zjazd do kopalni windą górniczą, a następnie przejazd podziemną kolejką dostarczył  niezapomnianych wrażeń, wywołał emocje. Uczniowie uczestniczyli w historycznej podróży w czasie, rozpoczynającej się już w okresie panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Obejrzeli podziemną ekspozycję multimedialna, unikatowe komory solne, wykute w soli kaplice, rzeźby, narzędzia i urządzenia górnicze. Spotkanie z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także z duchem mnicha cystersa stanowiło niecodzienną lekcję historii. Zwieńczeniem wizyty w kopalni był pobyt w największej spośród bocheńskich komór solnych, komorze Ważyn. Po uczcie dla duszy przyszła pora na gorący posiłek w Restauracji Ważynek, 250 metrów pod ziemią. Tuż przed opuszczeniem kopalni w ramach deseru uczniowie spragnieni ,,słonych” wrażeń mogli dokonać degustacji ścian solnych. Ci, których kubki smakowe nie zostały zaspokojone, zakupili woreczki wypełnione solą lub wywieźli  z Bochni małe bryłki solne.  

Zaopatrzeni w kilka kilogramów soli, bogatsi w wiedzę historyczną oraz pełni wrażeń wróciliśmy do naszej małej ojczyzny, w której też nie brak ciekawych, atrakcyjnych i zabytkowych miejsc, śladów walki o wolność Polski.

Joanna Nosal