95 lat polskiego hymnu narodowego

Rok 2022 kieruje uwagę Polaków na dwie ważne rocznice. 95 lat temu, czyli 26 lutego 1927 roku decyzją Sejmu „Mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem  narodowym. Współczesny parlament ustanowił patronat Józefa Wybickiego, autora słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” przypominając, że 10 marca 1822 roku zmarł pisarz, polityk i najbliższy współpracownik gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Legiony Polskie formowały się na ziemi włoskiej i potrzebowały duchowej mobilizacji. Józef Wybicki pierwotny tekst napisał latem 1797 roku w miasteczku Reggio nell’Emilia. Polacy różnie określali ten utwór: „Pieśń Legionów”, „Mazurek Dąbrowskiego” czy „Jeszcze Polska nie zginęła”. Może łatwo zapadający w pamięć rytm mazurka, może głębokie przesłanie patriotyczne, a może umiłowanie ojczyzny kunsztownie zawarte w słowach spowodowały, że „Pieśń Legionów Polskich” stopniowo upowszechniła się i utrwaliła.  Zagrzewała powstańców listopadowych, uczestników Wiosny Ludów, powstańców styczniowych, żołnierzy na frontach Wielkiej Wojny. Zawsze była symbolem jedności. Aż wreszcie w odrodzonej Ojczyźnie stała się oficjalnym hymnem państwowym. Od 95 lat  Polacy mają trzy symbole narodowe: godło, flagę i hymn. 

Ruszyła AKCJA EDUKACJA, która objęła całą społeczność szkolną. Uczniowie klas I-III  mieli specjalne spotkanie z  nauczycielką historii. Poprzez obrazy poznali najważniejsze postaci i wydarzenia. Rozwiązywali ciekawe zadania, zagadki i krzyżówki. Potrafili zaśpiewać hymn Rzeczypospolitej Polskiej,  zachowując właściwą postawę. Opisywali poprawnie symbole narodowe. Starsi uczniowie podczas lekcji historii oraz zajęć z wychowawcą zapoznali się z tematyczną prezentacją „Skąd nasz ród?” - 95 lat hymnu.

Hymn towarzyszy nam w podniosłych i radosnych chwilach,  dlatego warto pamiętać o jego historii. Ta pieśń łączy nas  także niezależnie od miejsca pobytu, podczas świąt narodowych czy  ważnych wydarzeń społecznych i sportowych.  Już od kilku lat o 11:11 społeczność szkolna jednoczy się w akcji  „Niepodległa do hymnu".

Małgorzata Stępień