Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę to dla naszego narodu, czas radości i dumy. By uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole 10 listopada 2017 r. odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych. Pomysłodawcą imprezy byli członkowie samorządu uczniowskiego, którzy z pomocą opiekuna opracowali scenariusz oraz scenografię. W tym dniu wszyscy śpiewali o Polsce i dla Polski. Śpiewając, opowiadali o ważnych wydarzeniach w dziejach naszej Ojczyzny. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 7 SP: Gabriela Czyżyk i Adrian Brach, którzy   każdą z wykonywanych pieśni poprzedzali komentarzem. Był on  krótkim opisem dziejów Polski oraz  historią powstania pieśni patriotycznych od czasów powstania listopadowego aż po czasy współczesne. Uczniowie każdej klasy pod kierunkiem wychowawcy prezentowali jedną pieśń patriotyczną. Wybór pieśni dokonał się w drodze losowania miesiąc wcześniej, a wokalne dopracowanie utworów pod względem intonacyjnym czy rytmicznym miało miejsce na zajęciach z wychowawcą. Muzyczna ucztę zakończyła pieśń hymniczna Rota, którą wykonali nauczyciele. Poprzez te pieśni pragnęliśmy przywołać w naszej pamięci bohaterów narodowych - tych znanych z imienia i nazwiska, a także tych, których imion nie znamy.

Joanna Cieśla