Dzień pożeracza książekBibliotekarki zaproponowały uczniom zupełnie nieszablonowy sposób spędzenia andrzejkowego przedpołudnia. Otóż, gdy wszyscy wróżą z wosku, przestawiają buty, próbują losowi wydrzeć choć odrobinę tajemnicy, my 30 listopada zajęliśmy się książkami. Ale jakimi… Każdy wchodzący do sali gimnastycznej kierował swe oczy na cytat Wergiliusza: Odważnym szczęście sprzyja. Na podsumowanie Roku Sienkiewiczowskiego pracownice Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filia w Gorlicach zaproponowały nie dość, że interesujący program "Dnia Pożeracza Książek", to jeszcze w scenerii kawiarniano-kinowej. A jednak wszystkie wydarzenia z literaturą w roli głównej, do zdobycia trofeum – olbrzymi tort w kształcie książki.
Pani dyrektor Iwona Jamro witając gości, przywołała również nasze uczestnictwo w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu wzbogaciliśmy księgozbiór o atrakcyjne dla młodzieży nowości wydawnicze. Pani Joanna Cieśla efektywnie współpracuje z książnicą wojewódzką oraz tą gminną z najbliższego sąsiedztwa. Wspólnie szukają atrakcyjnych propozycji, aby odkrywać przed uczniami olbrzymie zasoby kultury i wiedzy. Rok 2016 propaguje czytelnictwo dzieł naszego pierwszego Noblisty i to stało się rzeczywistą inspiracją spotkania. Mocnym akcentem wprowadzającym w tematykę był spot reklamujący Rok Sienkiewicza, przygotowany przez Arkadiusza Knapika i Mateusza Machowskiego z kl. II Gim. Stery przedsięwzięcia przejęła p. Maria Cieśla, kierownik WBP filia w Gorlicach. W szranki Turnieju wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza stanęły trzyosobowe drużyny pożeraczy książek: kl. 5: Martyna Machowska – lider, Jakub Lewiński, Kinga Zielińska, kl. 6: Konrad Fugiel – lider, Magdalena Biernacka, Amelia Pyrcioch, kl 1 Gim.: Aleksandra Reczek – lider Martyna Bargieł, Rafał Bugno, kl, 2 Gim.: Mateusz Machowski – lider, Martyna Czyżyk, Ewa Pyrcioch, kl. 3 Gim.: Julia Machowska – lider, Natalia Bochenek, Seweryn Hebrajski. Uczniowie losowali pytania z kilku kategorii: życie pisarza, Afryka, lektura "W pustyni i w puszczy". Znajomość twórczości Noblisty niezmiernie dokładnie sprawdziła krzyżówka, której głównym hasłem była łacińska sentencja audaces fortuna iuvat. Pracę uczniów skrupulatnie punktowało jury w składzie: Małgorzata Romańska – WBP w Gorlicach, Emanuela Zawiła – Biblioteka Publiczna w Zagórzanach, Małgorzata Augustyn – nauczyciel geografii ZS w Zagórzanach. Gorący doping publiczności, zaciśnięte do bólu kciuki, wizja pysznego tortu podgrzewała atmosferę dobrej zabawy. W decydującej turze drużyny wykazały się kreatywnością i redagowały: modlitwę Stasia w intencji chorej Nel, argumenty przeciw niewolnictwu, informację z góry Lindego, reklamę mieszkania w baobabie, dziękczynny list Stasia. Zdecydowanymi zwycięzcami turnieju okazali się: Magdalena Biernacka, Konrad Fugiel i Amelia Pyrcioch z kl. 6. Szczęśliwi odebrali z rąk bibliotekarzy i dyrekcji szkoły dyplom oraz nagrodę główną – tort z wizerunkiem Stasia i Nel.
P. Maria Cieśla wygłosiła prelekcję Czytanie książek drogą do sukcesu. Prawdziwą niespodzianką był seans filmu Połykacze książek (scen. i reż. Andrzej Maleszka). Okazuje się, że motywację do czytania można odkryć w najbardziej zaskakujących okolicznościach. Literatura dostarczyła wielu emocji, na każdej twarzy gościł uśmiech. Zakończył się dzień wielkich wrażeń. Uczniowie klasy VI połknęli z apetytem cukierniczą wersję "W pustyni i w puszczy", ale do ucztowania zaprosili również organizatorów. Bibliotekarki udowodniły, że każdy może być pożeraczem książek, ale każdy musi znaleźć tę interesującą dla siebie, każdy musi chcieć sięgnąć do skarbca wiedzy i kultury.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień

Więcej zdjęć w galerii