Lekcje angielskiego w naszej szkole ostatnio wyglądały zupełnie inaczej. Larry i Barbara Beyna native speakerzy z Waszyngtonu spotkali się ze wszystkimi uczniami  Szkoły Podstawowej oraz gimnazjalistami. Aranżowali rozmowy o bardzo różnej tematyce: znane miejsca w USA, typowe amerykańskie potrawy, pasja podróżowania. Z najmłodszymi dobrze się bawili i wiele śpiewali. Barbara i Larry Polskę odwiedzili po raz pierwszy, obydwoje są potomkami emigrantów z Galicji początków XX wieku. Ich rodzice jeszcze potrafili mówić po polsku. Pamiętają również smaki naszych potraw. „Niezmiernie otwarci, sympatyczni, kontaktowi, z wielkim poczuciem humoru” – tak speakerów ocenili nasi uczniowie. Larry jako pracownik rządowych agencji wiele podróżował, zwiedził 80 krajów. Barbara z wykształcenia pielęgniarka, ale ciekawa świata, odwiedziła wiele egzotycznych państw azjatyckich, ale również Rosję i Rumunię. Obydwoje mają wiele do przekazania i dzielą się chętnie. Młodzież podkreśla, że naturalne sytuacje ułatwiają posługiwanie się obcym językiem. Znikają opory, a rośnie ciekawość językowa, tym bardziej, że pierwszy raz na żywo zetknęli się z amerykańską wymową. Atrakcyjne lekcje odbywały się  ku zadowoleniu pań od j. angielskiego: Anny Chochołek, Kariny Szura i Krystyny Holik.  One też weszły w role przewodników po ziemi gorlickiej, jak się okazało ziemi przodków naszych amerykańskich gości.
Barbara i Larry gościli w Zagórzanach w dniach 11-13 października 2016 r. poprzez  współpracę z Polsko- Amerykańską Fundacją Wolności i Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA.  W obecnym roku szkolnym uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Zagórzanach uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach języka angielskiego „The four seasons with English”.  Projekt jest realizowany w ramach programu English Teaching, który jest finansowany przez te fundacje. Dzięki takim szerokim kontaktom nasi uczniowie mają możliwość kontaktu z żywym językiem.

Karina Szura – koordynator projektu