Już pływamOd 1 kwietnia 2016 roku uczniowie klas III szkoły podstawowej mieli możliwość uczestniczenia w projekcie zorganizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego pod nazwą „Małopolski projekt nauki pływania – Już pływam”. Głównym celem projektu było mądre i aktywne zagospodarowanie czasu wolnego uczniom, dając im również możliwość zdobycia podstawowych umiejętności pływackich.

Projekt przebiegał dwuetapowo. Od kwietnia do czerwca w zajęciach uczestniczyli uczniowie obecnej klasy IV natomiast w tym roku szkolnym od września do grudnia na lekcje nauki pływania uczęszczali uczniowie klasy III SP. Zajęcia odbywały się cotygodniowo w wymiarze 2 godzin dydaktycznych przez kolejne 10 tygodni. Każda z grup liczyła 15 osób nad którą opiekę sprawowały wychowawczynie klasy: Pani Renata Wantuch i Pani Marzena Nikiel. Lekcje na basenie prowadzone były przez instruktora Pana Tomasza Górskiego.

W trakcie realizacji projektu uczniowie zostali zapoznani z przepisami BHP obowiązującymi na pływalni oraz zasadami zachowania się podczas korzystania z kąpielisk i akwenów wodnych.
Na zajęciach pływania uczniowie każdej z grup opanowali podstawowe czynności ruchowe w środowisku wodnym. Nabyli umiejętność zanurzania głowy pod powierzchnie wody i specyficznego oddychania w środowisku wodnym. Opanowali również umiejętność pracy nóg w leżeniu przodem i tyłem oraz pracy ramion do kraula na piersiach i na grzbiecie. Skoki do wody z brzegu basenu nie stanowią dla uczniów obu grup żadnego problemu.

Uczniowie w projekcie uczestniczyli z dużym zaangażowaniem o czym świadczyć może wysoka frekwencja oraz aktywna praca i zdyscyplinowanie uczniów na każdej lekcji. Aktywne spędzanie czasu wolnego przyczyniło się do podniesienia ogólnej sprawności fizycznej, hartowania organizmu i wdrożenia uczniów do dalszego podnoszenia swoich umiejętności pływackich.

Tomasz Górski

Marzena Nikiel