W dniu 16.06.2016 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej pod opieką pani Ewy Zasowskiej, Marzeny Nikiel, Renaty Wantuch, Małgorzaty Duszy byli na wycieczce w Dukli, Krośnie i Trzcinicy. W Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli uczniowie oglądali eksponaty broni i sprzętu wojskowego używanego podczas walk prowadzonych w Karpatach w okresie I i II wojny światowej. Na dziedzińcu pałacowym zgromadzono prawie 20 egzemplarzy broni pancernej, artyleryjskiej, rakietowej i przeciwlotniczej, używanej podczas walk o Przełęcz Dukielską, prowadzonych jesienią 1944 roku. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie pozwala uczniom zapoznać się z procesem wytapiania szkła, sposobami jego łączenia i ozdabiania. Była to bardzo ciekawa ekspozycja szkła artystycznego oraz prezentacja sposobów wykorzystania szkła w nauce i technice. W sali kinowej obejrzeli film poświęcony historii wytapiania szkła w krośnieńskich hutach.  Ciekawym przeżyciem było zwiedzanie miasta kolejką turystyczną. Podsumowaniem wycieczki było zwiedzanie  Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. W roku wielkiej 1050 rocznicy Chrztu Polski uczniowie poznali warunki życia przodków ludów słowiańskich poprzez ekspozycję wykopalisk, park archeologiczny oraz rekonstrukcję grodziska. Wszyscy uczestnicy przepełnieni wrażeniami, emocjami i bogactwem wiedzy szczęśliwie powrócili do domu.

Ewa Zasowska