21. września uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką pani Anety Motyki oraz pani Barbary Kudławiec wyjechali do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach na „noc pełną wrażeń”. W niecodzienny sposób poznawali tajniki astronomii, które odkrywał przed nimi dr Adam Michalec – pracownik MOA.
Po zakwaterowaniu w domkach, wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę na Kopiec Grunwaldzki, gdzie dr Michalec przedstawił  historię obiektu. Tam też uczestniczyliśmy w lekcji topografii, wyznaczaliśmy punkty kardynalne na sferze niebieskiej, obserwowaliśmy wschód i zachód ciał niebieskich - Słońca i Księżyca, dostrzegaliśmy planety i najjaśniejsze gwiazdy z użyciem lornetek i aparatu GPS.
O godzinie 21:30 obserwowaliśmy konstelacje na boisku szkolnym z użyciem wskaźnika laserowego i obrotowych mapek nieba. Za pomocą  lornetek i lunetek przenośnych oglądaliśmy wybrane obiekty, a także identyfikowaliśmy je na niebie przy pomocy urządzenia SkyScout.
Godzina 22:00 to najfajniejszy punkt programu - teleskopowe pokazy wybranych obiektów w kopule teleskopu Meniscas oraz fotografowanie obiektów.
Po obserwacjach teleskopowych uczestniczyliśmy w prelekcji astronomicznej, a także podziwialiśmy sztuczne niebo w Planetarium, które prezentuje zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Planetarium jest wyposażone w projektor typu ZKP-1 firmy Carl Zeiss, wyświetlający ponad 4000 gwiazd na kopule o 8-mio metrowej średnicy. Wrażenia były niesamowite.
O godzinie 24:00 wszyscy udaliśmy się na nocny wypoczynek.
Następnego dnia wysłuchaliśmy prelekcji na temat Słońca, a następnie obserwowaliśmy jego tarczę przy pomocy metody projekcyjnej, filtru foliowego oraz z użyciem filtru H-alfa 8.
Była to niesamowita lekcja fizyki i astronomii, którą z chęcią powtórzymy.

Weronika Zięcina