Okres przedświąteczny to nie tylko zakupy i generalne porządki w domach, ale także czas integracji społecznej i pielęgnowania tradycji.
We wtorkowe przedpołudnie 22.grudnia odkrywaliśmy na nowo tajemnice wielkich wydarzeń. Jasełka bożonarodzeniowe, to ten szczególny czas Świąt, który powoduje, że  uroczystość wprowadza mistyczny nastrój. Jest wyjątkowa, inna niż pozostałe, dostarcza wielu wrażeń i wzruszeń.
I stało się! Za sprawą melodyjnych kolęd,  wzruszającego tekstu narracji oraz nastrojowego światła i prostej, ale wymownej scenografii, magiczny nastrój ogarnął przybyłych. W tym roku szkolnym jasełka przygotowała młodzież z klasy III gimnazjum pod kierunkiem pań: Alicji Pyznar i Anety Motyki.
Mądra i głęboka treść części artystycznej skłaniała do refleksji, zatrzymania się na chwilę w codziennym zabieganiu. Chór szkolny pod batutą pani Alicji Pyznar przedstawienie dopełnił   pięknymi staropolskimi kolędami i pastorałkami, a zaproszeni goście z chęcią podejmowali melodię, włączali się w śpiew. W cieniu choinki kolejno pojawiły się biblijne postacie związane z przyjściem Boga na świat. W postać Józefa wcielił się Dominik Więcek, prowadząc do Betlejem Maryję, którą zagrała Oliwia Redlińska. Rolę diabła brawurowo i z aktorskim zacięciem odgrywał Krzysztof Jerzak, wzbudzając podziw publiczności. Równie mistrzowską grą wtórował mu Jakub Brach, kreujący Heroda. Niezwykle przekonujący w roli hetmana był Seweryn Cieśla, który udowodnił, że warto słuchać własnego sumienia, stawać po właściwej stronie. Rolę służącej Jagny na dworze Heroda odegrała Aleksandra Tajak, wyśmienicie naśladując współczesną pomoc domową, która lubi dużo wiedzieć, ale wbrew obiegowej opinii „Nie podsłuchuje, lecz się po prostu interesuje”.
Mateusz Rolak, Krzysztof Mitoraj i Piotr Biernacki ze zwykłych mało obytych  pastuszków przeobrazili się we współczesnych ochroniarzy z pistoletami, którzy gotowi są bronić Jezusa przed niebezpieczeństwami. Nad ich zachowaniem czuwały niebiańskie anioły:
Izabela Szpyrka, Sylwia Wanat oraz Ewelina Brach. Zgodnie z tradycją w stajence pokłon Dzieciątku złożyli trzej Mędrcy ze Wschodu: Konrad Bogdan, Szymon Kukla i Paweł Rutana. W scenie zakończenia marnego żywota Heroda wystąpiły gościnnie Katarzyna Jamro i Martyna Bargieł z kl. VI. Nieprzebłaganą Śmierć zagrał Rafał Siarkowicz. Narratorki bożonarodzeniowej historii: Alicja Wachowicz, Paulina KurzawaKarolina Rzepiela, wprowadzały widzów w kolejne akty przedstawienia, opowiadając krótkie historie lub recytując wiersze.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, pani Lidia Klimek – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Zagórzanach, pani Anna Tenerowicz – kierownik Ośrodka Zdrowia w Zagórzanach, pani Krystyna Kozień - Radna Gminy Gorlice, pani Zofia Szurek - Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach oraz przedstawiciele Rady Rodziców i Rad Oddziałowych poszczególnych klas.

Zwieńczeniem uroczystego spotkania były życzenia świąteczno-noworoczne.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego życzyli: by świąteczny czas spędzony w gronie najbliższych napełnił serca Wszystkich spokojem i radością, by błogosławieństwo Bożego Dzieciątka towarzyszyło przez całe życie, a szczere i najpiękniejsze życzenia spełniały się w każdym momencie. Młodzież wręczyła gościom własnoręcznie wykonane choineczki.
Pani dyrektor Iwona Jamro złożyła całej społeczności życzenia świąteczno-noworoczne. Przekazała również wszystkie, które napłynęły do szkoły.
Życzenia w imieniu Rady Rodziców skierowała do nauczycieli, pracowników szkoły, zaproszonych gości i uczniów pani Małgorzata Horowicz-Dusza.
Ks. katecheta Adam Bezak pobłogosławił potrawy wigilijne, przygotowane przez pracowników obsługi szkoły. Do stołów zasiedli uczniowie z wychowawcami i rodzicami, pracownicy niepedagogiczni, emeryci oraz zaproszeni goście. Melodia piosenki W grudniowe noce towarzyszyła łamaniu się opłatkiem.

Aneta Motyka