Dnia 3. grudnia 2015 roku uczniowie klas gimnazjalnych obejrzeli spektakl teatralny pod tytułem „Pan Tadeusz” w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Celem wyjazdu edukacyjnego było rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowań teatrem, grą aktorską, rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej. Uwrażliwienie na piękno, krzewienie kultury i estetyki żywego słowa, a także przygotowanie do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym. Na szczególną pochwałę zasługuje wzorcowa gra aktorska, niepowtarzalna oprawa plastyczna i muzyczna, rekwizyty, kostiumy, efekty specjalne. Mimo dzielącej nas przestrzeni czasowej, młodzież mogła odnaleźć tematy im współczesne.
Lekcję kultury, jaką był spektakl teatralny kontynuowaliśmy zwiedzając najważniejsze zabytki stolicy Podkarpacia. Prosto z Teatru wyruszyliśmy na rzeszowski rynek, po drodze mijając krajobraz bardzo charakterystyczny dla polskich miast – ze starymi kamienicami sąsiadują tutaj wieżowce, mieszają się formy architektoniczne, w zabudowie widać też kilka monumentalnych budynków socrealistycznych. Pięknie odnowione kamienice, nowa nawierzchnia, klimatyczna drewniana studnia oraz XV wieczny ratusz – mile zaskakują zwiedzających. Co zresztą podkreślał nasz przewodnik ks. Adam, który jeszcze w autokarze przybliżył nieco historię tego miejsca. Obecny kształt nadano siedzibie władz miasta w latach 1897 – 1900 według projektu Franciszka Skowrona.  Ratusz i rynek są reprezentacyjną częścią miasta, a jego malowniczość  została doceniona również przez artystów:  niedawno kręcono tu teledysk do piosenki "Bałkanica" zespołu "Piersi".

Krystyna Holik

ks. Adam Bezak