Dostęp do informacji determinuje aktywność społeczną młodych ludzi i ich uczestnictwo w życiu publicznym. Dlatego we wtorek 20.10.2015 roku uczniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w kreatywnych zajęciach wiedzy o społeczeństwie „Jak  funkcjonuje społeczeństwo obywatelskie”. Warsztaty zostały przeprowadzone w ramach programu „eduAKTYWACJA”, będącego inicjatywą Stowarzyszenia Europe4Youth z Krakowa. Trenerzy: Barbara Moś, Piotr Krzystek i Mateusz Jamro wykorzystali metodologię nauki pozaformalnej. Poprowadzili dwuczęściowe zajęcia. W trakcie pierwszej uczniowie, wcielając się w różne wcześniej przygotowane role: wójta, radnych, przedsiębiorców, dziennikarzy, artystów, biblio maniaków, starali się zrozumieć mechanizmy funkcjonowania władzy oraz poznać sposoby wywierania wpływu na władzę przez obywateli. W drugiej części spotkania odbyła się symulacja posiedzenia rady gminy oraz dyskusja na temat wyzwań stojących wobec młodych ludzi we współczesnym społeczeństwie. Na zakończenie spotkania odbyła się giełda młodzieżowych organizacji, które swoją działalność koncentrują wokół aktywizacji i mobilności młodzieży z Małopolski. Dla gimnazjalistów była to interesująca przygoda edukacyjna, która wprowadza ich na ścieżki świadomego obywatelstwa.

Małgorzata Stępień