Dnia 4. lutego uczniowie II klasy Gimnazjum udali się do Gorlic na rozpoznanie  stanu wiedzy, źródeł i śladów po wydarzeniach sprzed stu lat. Zagadnienie to przybliżyły zajęcia warsztatowe w Bibliotece Pedagogicznej. Zgodnie z harmonogramem projektu „Biblioteka przyjazna uczniowi”, w którym uczestniczy nasza szkoła, uczniowie poznali rodzaje katalogów oraz zgłębili ich zawartość. Sprawdzili zasoby gorlickich bibliotek na temat Bitwy pod Gorlicami w 1915 r. Zajęcia warsztatowe pokazały, w jaki sposób należy posługiwać się zawartością karty katalogowej. Następnie w Muzeum Regionalnym PTTK obejrzeli ekspozycję „Kartki z pamiętnika dziewczyn sprzed stu lat. Wielka Wojna – codzienne życie”.  Swoistym przeżyciem był rekonesans w Pawilonie Historii Miasta. Tutaj uczniowie cofnęli się do roku 1915, znaleźli się w zniszczonych wojną Gorlicach. Poczuli dymy pożarów, zobaczyli ruiny i zgliszcza miasta, słyszeli ogłuszający huk armat. Ogarnęła ich  wojenna zawierucha. Dziś po niej  zostały  tylko wspomnienia i cmentarze, a cisza i spokój wypełniły  Beskid Niski. Gorlicki rekonesans doprowadził młodzież do licznych źródeł i śladów po Wielkiej Wojnie. Pozwolił wzbogacić  szkolną wiedzę o elementy regionalne.

Joanna Cieśla, Małgorzata Stępień