Uczniowie Gimnazjum: Ewelina Brach z kl. II oraz Karol Pawluś z kl. III biorą udział w konkursie tematycznym  Walka Polaków o niepodległość i granice  w latach 1914-1921. Wielkie bitwy i bohaterowie wydarzeń prowadzonym przez Oddział IPN w Krakowie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Pomyślnie przeszli etap szkolny rozwiązali test wiedzy. Następnie, poznając warsztat badawczy historyka, zbierali materiały w archiwach muzealnych i bibliotekach. Zredagowali indywidualne prace pisemne o twórczym charakterze, które opierają się na źródłach historycznych, wspomnieniach, pamiętnikach, kronikach oraz zawierają bibliografię stosowną do tematu. Jest to dobra sposobność wpisania wątku regionalnego w najnowszą historię Polski, kiedy mija setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz bitwy pod Gorlicami.
Ewelina zajęła się tematem: „Święta w okowach Wielkiej Wojny”. Zaprezentowała obchody Bożego Narodzenia i Wielkanocy podczas walk pozycyjnych w latach 1914-1915.  Uwzględniła  pamiętniki ludności cywilnej oraz żołnierzy frontowych. Karol w pracy: „Walczyliście pierś w pierś, Zmartwychwstaniecie ramię w ramię” opisał okoliczności utworzenia cmentarza wojennego nr 125, sporządził listę pochowanych oraz scharakteryzował zabudowę, rodzaj nagrobków, elementy oznakowania mogił i symbolikę roślinną.
Na etapie rejonowym prace uczniów oceniane są niezależnie przez dwóch nauczycieli, członków komisji rejonowej - zgodnie z ustalonymi kryteriami: wartość merytoryczna i zgodność z tematem, umiejętność dokonania analizy, syntezy i oceny, posługiwanie się materiałem rzeczowym i źródłowym, twórcze podejście do tematu i oryginalność pomysłu, kompozycja wypowiedzi i poprawność językowa pracy.  Prace Eweliny i Karola uzyskały maksymalną liczbę 60 pkt.

Obydwoje uzyskali kwalifikację do etapu wojewódzkiego i znaleźli się wśród  najlepszych 90 uczniów z Małopolski. Należą się im gratulacje, ale i zachęta do wytężonej pracy przed ustnym egzaminem.

Małgorzata Stępień – opiekun dydaktyczny