,,Tradycja to przesiany rozsądek całego
narodu z jednego wieku w drugi”

Ricarda Huch

Szczególne miejsce w życiu każdego narodu zajmuje tradycja. Dzięki niej jesteśmy sobie bliżsi, łatwiej nam określić swoją tożsamość narodową. Najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze są tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Podkreślają one nasz narodowy charakter, polską gościnność, serdeczność i głęboką religijność. Zwyczaje związane z obchodami tych świąt sięgają początkiem V wieku, rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, którą obchodzimy na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy.
Na pamiątkę tamtych wydarzeń w dniu 13. kwietnia br. społeczność Gminy Gorlice zebrała się w Zespole Szkół w Zagórzanach na XX Przeglądzie Palm, Pisanek i Stołów Wielkanocnych. Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury Gminy Gorlice. Przybyłych gości powitali Dyrektor Zespołu Szkół w Zagórzanach mgr Iwona Jamro oraz Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice mgr Franciszek Rzeszutek. W XX Gminnych Prezentacjach Palm, Pisanek i Stołów Wielkanocnych udział wzięło 24 przedstawicieli instytucji, organizacji i osób prywatnych z terenu Gminy Gorlice. Zaprezentowali oni palmy, symbol odradzającego się życia, który zgodnie z wierzeniami przodków strzeże nasze domostwa od nieszczęść i zapewnia bezpieczeństwo. Tuż obok tradycyjnych, bogato zdobionych palm, upamiętniających jerozolimskie palmowe gałązki, pojawiły się suto zastawione stoły, na których zaprezentowane zostały tradycyjne potrawy świąteczne, wykonane różnorodnymi technikami pisanki: kraszanki, oklejanki, drapanki, nalepianki, rysowanki. Na świątecznych stołach nie zabrakło: bab wielkanocnych, mazurków, chlebowych baranów i plecionych z ciasta koszyków, ćwikły z chrzanem, faszerowanych jaj, żurku, wędlin, chleba. W okres duchowego przygotowania do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem, refleksją i przeżywaniem męki Chrystusa, wprowadzili zebranych najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Zagórzanach, którzy pod opieką pani mgr E. Zasowskiej zaprezentowali bogaty program artystyczny. O oprawę muzyczną tej części programu zadbał chór szkolny pod opieką  pani mgr A. Pyznar.  W ostatnim punkcie przedświątecznego spotkania jury w składzie: Anna Niemczyńska – Szurek, Barbara Wojnarska, Bogusława Błażewicz oceniło zaprezentowane prace w dwóch kategoriach – palmy, pisanki i stoły wielkanocne. W kategorii palmy: I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymał Dom Rehabilitacyjno - Opiekuńczy Caritas w Gorlicach, II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł jury przyznało Zespołowi Ludowemu Polanie z Kobylanki, III miejsce i nagroda pieniężna w wysokość 100 zł  trafiła w ręce Zespołu Szkół w Zagórzanach. W tej kategorii na wyróżnienie zasłużyli: Ośrodek Wsparcia Seniorów przy SKOWD w Dominikowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Stróżówce, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kobylanka,  Ośrodek Kultury i Świetlica Iskierka w Kwiatonowicach, Pani Krystyna Kozień z Zagórzan. W kategorii pisanek i stołów wielkanocnych: I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymała Pani Agnieszka Woźniak z Kobylanki, II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł jury przyznało Panu Adamowi Sarneckiemu z Zagórzan, III miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 150 zł trafiła w ręce Zespołu Ludowego Polanie z Kobylanki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Zespół Szkół w Zagórzanach, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kobylance, Koło Gospodyń Wiejskich w Zagórzanach, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Kobylanka, OKGG Filia w Kobylance i Stowarzyszenie Persiina z Kobylanki.
Organizatorzy uroczystości podkreślili wysoki poziom prezentowanych prac, wyrazili radość z tak pięknie podtrzymywanych i rozwijanych tradycji. Tegoroczne spotkanie stanowiło prawdziwą ucztę dla ciała i ducha, wprowadziło wszystkich zebranych w nastrój Świąt Wielkiej Nocy.

Joanna Nosal