We wtorek 08. października br. uczniowie klas IV-VI SP na scenie Gorlickiego Centrum Kultury obejrzeli spektakl „Władca wiedzy”. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia zaprezentowali, w jaki sposób mądrości dwóch światów: wymyślonego i rzeczywistego mogą poprowadzić do osiągnięcia szlachetnego celu. Bohaterowie zawikłani w wirtualnej rzeczywistości, aby przetrwać muszą połączyć swoje umiejętności. Widzowie przeżywają w atrakcyjnej oprawie scenicznej spotkania z wieloma bohaterami szkolnych lektur. Pointa przedstawienia jest jasna: marzenia, świat ludzkiej fantazji przetrwa, jeżeli o to zadbamy; nie pogrążymy  się w nicości, jeżeli będziemy marzyć, mądrze korzystać z tego, co wymyślili inni, z bogactwa książek i zasobów internetu. Polonistki: J. Nosal, K. Holik i M. Stępień zadbały o pogłębienie intensywnych przeżyć  estetycznych poprowadziły  uczniów do wyzłoconego jesienią Parku  im. Williama Henry'ego Mac Garveya. Ten kanadyjski przemysłowiec był założycielem rafinerii i fabryki maszyn górniczych i wiertniczych w Gorlicach, twórca przemysłu naftowego zasłynął również jako społecznik i filantrop. W XIX wieku w Gliniku Mariampolskim mieszkał również Wincenty Pol, poeta, przyjaciel rodziny Skrzyńskich z Zagórzan, pierwszy profesor geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Małgorzata Stępień