We wtorek 23 kwietnia br. wszystkie klasy Szkoły Podstawowej wyruszyły w teren, tym razem w kierunku Płyty Pilotów. Pośród pól na wzgórzu od strony Glinika znajduje się postument otoczony betonowymi słupkami i łańcuchami. Kiedyś była jeszcze tablica z napisem, wyjaśniającym okoliczności obiektu. Podczas II wojny światowej w 1944 r. rozbił się tutaj radziecki samolot sanitarny zestrzelony przez artylerię niemiecką. Według opowieści mieszkańców Zagórzan były 3 ofiary śmiertelne, na podstawie odnalezionego warkocza wnioskować można, że jedną z nich była kobieta. Postument upamiętnia miejsce katastrofy, natomiast szczątki pochowano najpierw w Gliniku, a potem ekshumowano na cmentarz wojskowy w Gorlicach. Zwyczajowo szkolna młodzież każdego roku we Wszystkich Świętych stawia płonące znicze. Przy okazji wycieczki szkolnej również tak się stało. Piękna wiosenna pogoda sprzyjała wędrowaniu w stronę przysiółka Miostki. Tam można podziwiać bobrowe żeremia. Wychowawcy zapewnili bezpieczny powrót do szkoły.

Małgorzata Stępień

Więcej zdjęć z wycieczki w galerii >>