17 września  2012 roku uczniowie Zespołu Szkół w Zagórzanach wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu okolicy naszej szkoły, przyłączając się w ten sposób do akcji Sprzątania świata  - Polska  2012. Tegoroczne hasło brzmi atrakcyjnie „Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę” i nawiązuje do ludowej wyliczanki, aby zachęcić wszystkich do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.
Uczniowie dobrze przygotowani, tj. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój oraz pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, ruszyli spod szkoły według przygotowanego harmonogramu. Klasy I – III posprzątały obejście szkoły i teren wokół Domu Ludowego. Klasy V – VI teren przy drodze w kierunku Nadleśnictwa oraz stadionu. Deszczowa pogoda w piątek przeszkodziła młodzieży gimnazjalnej w akcji sprzątania świata.
Uczniowie zebrali 9 worków odpadów, tj. jednorazowe reklamówki, odzież, plastikowe i szklane butelki, puszki aluminiowe, słoiki, a nawet drobne części samochodowe. Posegregowane odpady trafiły do kontenerów.
Uczniowie jednomyślnie stwierdzili, że takie akcje są potrzebne, ponieważ nasze środowisko jest zaśmiecone. W szkole cały czas trwa zbiórka surowców wtórnych. Najlepiej dobre nawyki kształtować od najmłodszych lat.

Małgorzata Augustyn