Wycieczka uczniów klasy 4 SP odbyła się we wtorek 19 czerwca 2012 r. Wykorzystana została oferta Bonu Kultury, systemu edukacji kulturowej,  której celem jest  rozwój osobowości  poprzez uważne spojrzenie na świat, wsłuchiwanie się w jego historię, umiejętnego odczytywania kodów i znaczeń. Atrakcyjny okazał się projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie „Na skrzydłach wyobraźni. Ze sceny do gwiazd.” Uczniowie uczestniczyli w „Interaktywnym oprowadzaniu przez postać historyczną”. Poznali dokonania płk pilota Wojska Polskiego Stanisława Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który w 1936 r. przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu. Do dziś nikt nie powtórzył jego wyczynu. Uczniowie mogli wsiąść do kabiny jego samolotu i poczuć się jak prawdziwi lotnicy. Swoje podwoje również otworzył Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - park edukacyjny o powierzchni 6 ha z 60 stanowiskami eksperymentalnymi, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. Zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. Gra terenowa „Szkatułka” wymagała wskazania właściwej drogi, posługiwania się mapą i kompasem, odnalezienia koperty z zadaniami, bazującymi na urządzeniach w Ogrodzie. Poprawne rozwiązania ułatwiały odszukanie skarbu - niespodzianki. Wszyscy uczniowie poznali tajemnice funkcjonowania takich urządzeń jak: kołyska Newtona, kładka rezonansowa, peryskop, żyroskop, równia pochyła czy waga hydrauliczna.

Małgorzata Stępień

Więcej zdjęć z wycieczki  w galerii >>