W dniach 13-22 września br. uczniowie klas III-VI SP oraz klas I-III Gimnazjum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej „Śladami Skrzyńskich po Zagórzanach”. Jest to jeden z etapów przygotowania się do uczczenia 80. rocznicy śmierci Aleksandra hr. Skrzyńskiego – dyplomaty i polityka. Program obejmował kilka ważnych punktów: kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika, fundacji  hr. Wielopolskiej z 1816r., kapliczka św. Jana Nepomucena – fundacja wotywna rodziny Skrzyńskich za uratowanie życia  podczas rabacji galicyjskiej w 1846r., Mauzoleum rodziny Skrzyńskich – Piramida z krzyżem oraz cmentarz Nr 125 z pierwszej wojny światowej. Karty pracy pomagały w usystematyzowaniu wiedzy. Uczniowie mierzyli krokami długość boku podstawy piramidy, porównywali z wynikami taśmy mierniczej, odczytywali inskrypcje, napisy, symbole,   analizowali treści tablicy  informacyjnej, wyszukiwali różnice i cechy wspólne nagrobków żołnierskich. Aleksander – arystokrata i dyplomata podczas I wojny światowej walczył jako zwykły szeregowiec, brał udział w przełomowej  bitwie pod Gorlicami w maju 1915r., służył w tej samej jednostce co Karol Wojtyła, ojciec późniejszego Papieża, awansował do stopnia podporucznika, był adiutantem gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Stele nagrobne żołnierzy 3 armii nawiązują  do rzymskich obelisków. Grobowce z krzyżami maltańskimi ozdobionymi wieńcami z liści dębu i wawrzynu kryją szczątki żołnierzy armii niemieckiej oraz austro-węgierskiej, zaś z krzyżami dwuramiennymi otoczonymi liśćmi lipy – żołnierzy armii rosyjskiej. Uczniowie przygotowali metryczki obiektów zabytkowych. Powstałe zdjęcia oraz makiety piramidy znajdą się w szkolnej ekspozycji.
Zajęcia prowadziła Małgorzata Stępień, nauczyciel historii, wos, j. polskiego, opiekunami podczas wycieczki były panie: Ewa Zasowska, Karina Szura, Anna Chochołek oraz Joanna Cieśla.