To, już chyba tradycja. Co roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach historycznych Muzeobranie dla szkół. Koordynatorem projektu jest  pani Małgorzata Stępień. Opiekunami podczas wyjazdów zarówno Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum  byli wszyscy wychowawcy klas, oraz pani Joanna Cieśla.  W tym roku wybór padł na Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły w Świątnikach Górnych. Podczas tej edycji warsztatów uczniowie zdobywali informacje na temat życia, intensywnej pracy, ćwiczeń, codziennych zmagań najsłynniejszej Polskiej formacji wojskowej- husarii.
Muzeum, gdzie odbywały się zajęcia posiada bogate zbiory XVIII wiecznych narzędzi, służących do produkcji broni, zbroi, elementów rycerskiego oręża. Uczniowie zapoznali się z pracą rzemieślników, która w tamtych czasach była nieoceniona. Dzisiaj ich dzieła można podziwiać w muzeach. W świecie rycerzy liczył się kunszt rycerski, chwała zwycięstwa, oddanie dla Ojczyzny. Rzemieślnicy tak jak rycerze musieli udowadniać biegłość w wyrobie co raz to trwalszych, bezpieczniejszych i staranniejszych zbroi, kolczug, hełmów.
Jedną z atrakcji jaka czekała na naszą młodzież, była możliwość założenia rycerskiej zbroi, dotknięcia XVIII wiecznej broni, przyjrzenia się z bliska historycznym narzędziom, przedmiotom codziennego użytku. Cały dzień uczniowie spędzili na „podglądaniu” historii, obserwując, słuchając, zadając pytania i wesoło dyskutując, uczyli się o minionych dziejach. Warsztaty można śmiało nazwać, podróżą w czasie.

mgr Agnieszka Mazur